operacja na zylaki - bydgoszcz

Żylaki kończyn dolnych – co należy wiedzieć?

Zaczyna się całkiem zwyczajnie. Odczuwane jest zmęczenie nóg, najczęściej po całym dniu pracy, potem pojawiają się pajączki, do tego dochodzi obrzęk wokół kostek. Końcowym etapem są żylaki – niebieskosine wybrzuszenia na nogach. Profesjonalne podejście i bogate doświadczenie w usuwaniu żylaków kończyn dolnych gwarantuje nasze Centrum Medyczne Bieńkowski w Bydgoszczy.

Jakie czynniki wpływają na rozwój żylaków?

Na pewno należą do nich skłonności dziedziczne, poza tym siedzący tryb życia, nadwaga, zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu i przebyte ciąże.

Żylaki kończyn dolnych to przewlekła choroba i należy ją bezwzględnie leczyć. Poza defektem kosmetycznym i dolegliwościami bólowymi, mogą prowadzić do groźnych powikłań:

  • zwiększają ryzyko zakrzepicy żylnej i owrzodzenia podudzi,
  • prowadzą do obrzęków oraz brunatnych przebarwień,
  • osłabiają skórę.

Wizyta u specjalisty, który ustali plan leczenia, jest nieunikniona. W leczeniu żylaków stosowane są różne metody. Najpopularniejsze z nich to stripping (metoda Babcocka) oraz kriochirurgia (zamrażanie). Należy pamiętać, że przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja, podczas której zostanie oceniony stan żył i zdrowia pacjenta.

Stripping

To chirurgiczna operacja usunięcia żyły odpiszczelowej wraz z żylakami, z nacięciami w pachwinie i powyżej stopy, a w dalszym etapie przecięcie niewydolnych żył przeszywających. Istotą tej metody jest usuwanie żylaków przez małe cięcia. Na nacięcia nie zakłada się szwów, tylko specjalne plastry, które są usuwane w czasie od 7 do 9 dni po zabiegu. Rany goją się praktycznie bez śladu.Zabieg kończy się założeniem uciskowej opaski na zoperowaną kończynę.

Co po zabiegu?

Operacja należy do bezpiecznych. Niezależnie od zastosowanego znieczulenia, w większości przypadków można wrócić do domu tego samego dnia. Pojawiające się niewielkie dolegliwości bólowe zniwelują leki przeciwbólowe. Chodzenie jest możliwe już po kilku godzinach po operacji, a powrót do pełnej aktywności po upływie około tygodnia. Ponadto należy nosić specjalne pończochy przez około miesiąc.

Kriochirurgia

Polega na miejscowym niszczeniu chorej tkanki przez jej zamrażanie. Niska temperatura, blokując drobne naczynia tętnicze i żylne, umożliwia oddzielenie tkanki wymrożonej od zdrowej. Do najważniejszych zalet tej metody należą mała inwazyjność, możliwość stosowania znieczulenia miejscowego a także brak potrzeby hospitalizacji, po zabiegu wracamy do domu.

Zapobieganie żylakom

W chorobie żylaków najważniejsza jest profilaktyka. Wzmożona aktywność fizyczna (ćwiczenia i uprawianie sportu poprawiają krążenie i zapobiegają zaleganiu krwi w kończynach dolnych), zbicie nadwagi, unikanie długotrwałego siedzenia z nogami spuszczonymi w dół (warto od czasu do czasu dać nogom odetchnąć i ułożyć je tak, aby krew swobodnie przepływała, np. na poduszce) oraz odpowiednia dieta na pewno poprawią ogólny stan zdrowia.

Nie wolno bagatelizować żadnych zmian pojawiających na nogach. Nieleczona choroba żylna prowadzi do poważnych powikłań. Specjalista zbada stan żył i powie, jak należy o nie dbać. Więcej informacji na stronie: Leczenie żylaków – Centrum Medyczne Bieńkowski.