plastyka nosa bydgoszcz

Operacja nosa to nic strasznego!

Nos, jako centralny punkt twarzy, może zupełnie zmieniać jej wygląd i kształt. Spory, orli nos dodaje rysom ostrości i toporności. Z kolei drobny, zgrabny nosek nie odciąga uwagi od oczu i ust, tym samym je uwydatniając. Odpowiednie konturowanie twarzy bronzerem optycznie zmniejsza nos. Nałożenie jasnego korektora na środek, a ciemnego bronzera na boki sprawia, że wydaje się węższy i zgrabniejszy. To jednak tylko połowiczne rozwiązanie, nie działające przy kości wystającej u szczytu nosa, tworzącej garb. Permanentnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest plastyka nosa.

Całkowita plastyka nosa

Względy kosmetyczne to może być nie jedyny powód, dla którego decydujemy się na operację plastyczną nosa. Niekiedy to konieczne, ze względu na wadę anatomiczną, jaką jest skrzywienie przegrody nosowej. Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka aż do gardła i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i kości. Przyczyna skrzywienia przegrody nosowej może być wrodzona lub nabyta, np. w trakcie urazu. Z reguły wszystkie dzieci po urodzeniu mają płaskie noski, ze względu na konieczność ,,przeciśnięcia się” przez kanał rodny. U większości koryguje się to samoistnie, jednak w jednorazowych przypadkach prawidłowo kształtują się tylko niektóre tkanki przegrody, zaś inne pozostają w niewłaściwym miejscu. Często jest to przyczyną chrapania, a także może utrudniać oddychanie w ciągu dnia i powodować nieustający katar. Jak informują specjaliści z Centrum Medycznego Bieńkowski, najbardziej niebezpieczne w tej sytuacji są trudności z oddychaniem, mogą bowiem prowadzić do niedotlenienia organizmu. To bardzo niebezpieczny stan, mogący wywoływać silne bóle głowy, ospałość, problemy z koncentracją, a nawet zaburzenia mowy. Dlatego po zdiagnozowaniu skrzywienia przegrody nosowej, zaleca się zabieg chirurgiczny. Jeżeli istnieją wątpliwości co do prawidłowej drożności nosa, lepiej wykonać wcześniej badanie rezonansem magnetycznym by mieć pewność, czy nie jest konieczne leczenie laryngologiczne. Jeżeli taka konieczność występuje do zespołu powinien być włączony laryngolog lub zabieg korekcji nosa wykonany po leczeniu laryngologicznym.

Jak przebiega zabieg operacyjny nosa?

W przypadku, w którym chodzi o naprawę przegrody, wykonywana jest jej korekcja, wiążąca się z usunięciem lub repozycją fragmentu kości. Zabieg przeprowadza się w pełnej narkozie. Po wyprostowaniu przegrody, chirurg przystępuje do usunięcie garbu i/lub zmniejszenie nosa, odbywa się typowa chirurgiczna operacja. Polega na poprawieniu kształtu szkieletu kostnego i chrzęstnego nosa. Po zakończeniu operacji konieczne jest tak zwane zasetonowanie nosa, czyli usztywnienie(wypchanie) podtrzymujące szkielet i uciskanie naruszonych naczyń krwionośnych. Oprócz setonów zakłada się gips, by mieć stuprocentową pewność, że nos jest unieruchomiony.

Czy operacja nosa to zabieg absorbujący i w znacznym stopniu wpływający na życie?

Czas trwania operacji to ok. 1-2 godziny. W przypadku drobnej korekty używa się znieczulenia miejscowego i późniejszy pobyt w szpitalu nie jest wymagany. Po całkowitej plastyce nosa, przy znieczuleniu ogólnym, konieczna jest hospitalizacja do 2 dób. Opatrunek gipsowy należy pozostawić na9 – 12 dni. Po zdjęciu opatrunku możliwy jest widoczny obrzęk nosa i tak zwane krwiaki okularowe, czyli duże sińce pod oczami. Pomoc w powrocie do normalnego wyglądu mogą stanowić zimne okłady i stosowanie odpowiedniego kremu oraz  odpoczynek. Skutki uboczne mijają z czasem, a efekt pozostaje na całe życie. Czy chodzi o poprawę zdrowia, czy zmianę wyglądu nosa, komfort psychiczny po wykonaniu zabiegu jest bezcenny. Może całkowicie odmienić styl i jakość życia pacjenta. Osoby niebędące w stanie zaakceptować wyglądu swojej twarzy powinny rozważyć operację plastyczną nosa.

Więcej na ten temat znajdziemy na stronie: www.wbienkowski.pl