Jak wygląda rekonwalescencja po plastyce brzucha (abdominoplastyce)?
Coraz więcej pacjentów, chcących pozbyć się nadmiaru tłuszczu i skorygować wygląd swojego brzucha, decyduje się na wykonanie abdominoplastyki. Popularna plastyka brzucha jest zabiegiem umożliwiającym osiągnięcie spektakularnych i trwałych efektów. Wbrew niektórym opiniom, nie jest obarczony poważnymi powikłaniami i konsekwencjami zdrowotnymi. Wręcz przeciwnie – na tle innych zabiegów jest metodą bezpieczną, z której mogą skorzystać pacjenci w różnymi wieku.
Na czym polega abdominoplastyka?
Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha, jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, mającym na celu skorygowanie deformacji powłok brzucha. Jest dedykowana kobietom i mężczyznom, mającym nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry w obrębie przedniej ściany brzucha.
Zabieg plastyki brzucha polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz skorygowaniu napięcia mięśni ściany brzucha. W naszej klinice wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin. W niektórych przypadkach zabieg plastyki brzucha łączy się także z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej, który pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty. Zakres podejmowanych działań jest każdorazowo indywidualnie omawiany i ustalany z naszymi specjalistami na wcześniejszych konsultacjach. Ewentualne obawy zawsze należy zgłosić lekarzowi, który rozwieje nasze wątpliwości i szczegółowo wyjaśni, jak taki zabieg oraz jego rekonwalescencja wyglądają w praktyce.
W trakcie zabiegu
- Płat skórno-tłuszczowy zostaje odseparowany od ściany brzucha aż do łuków żebrowych.
- Specjalista naciąga leżące pod spodem mięśnie i zszywa je, dzięki czemu następuje zmniejszenie obwodu talii i poprawa napięcia mięśni brzucha.
- Skóra zostaje ściągnięta w dół, a jej nadmiar trwale usunięty. W sytuacji, gdy jest to konieczne, można także przesunąć pępek.
Plastyka brzucha? Bez obaw!
Wielu pacjentów nie decyduje się na plastykę brzucha, ponieważ obawia się ewentualnych powikłań i konsekwencji zdrowotnych. Prawda jest jednak taka, że abdominoplastyka jest zabiegiem o wiele bezpieczniejszym niż inne operacje chirurgiczne z zakresu medycyny estetycznej. Choć nie istnieją w chirurgii zabiegi, które nie byłyby obarczone możliwością powikłań, to w przypadku plastyki brzucha zdarzają się one niezwykle rzadko i, jak podkreślają nasi specjaliści, zazwyczaj wynikają ze złego zakwalifikowania pacjenta. Zatory tłuszczowe, o których donoszą media, wielokrotnie częściej zdarzają się po innych zabiegach chirurgicznych oraz w wyniku złamania kości.
Choć bezpośrednio po wykonaniu zabiegu na skórze mogą występować pewne nierówności, to znikają w miarę ustępowania obrzęku. Stopniowo zaczyna być widoczne nowe ukształtowanie brzucha, który jest płaski i napięty, a tkanka tłuszczowa widocznie zredukowana. Ślad po zabiegu z czasem ulega zmniejszeniu i zanikowi, więc pacjenci nie muszą obawiać się szpecących blizn.
Jak wygląda okres po zabiegu abdominoplastyki?
Bezpośrednio po zabiegu pacjentowi zakładany jest ubiór uciskowy, który należy nosić stale, w dzień i nocy, przez 3–4 tygodnie. W pierwszej dobie może być odczuwalny dyskomfort, który wymaga podania leków. W kolejnych dniach po zabiegu pacjent może odczuwać ból w okolicach operowanych. W takich przypadkach nasi specjaliści zalecają zażycie łagodnych środków przeciwbólowych (pyralginy, dafalganu lub panadolu), które w tym przypadku będą wystarczająco skuteczne. Przez pierwsze 3–4 tygodnie okolica poddana zabiegowi będzie obrzęknięta. Przez ten czas sugerujemy naszym pacjentom zachować umiarkowaną aktywność fizyczną i zrezygnować z uprawiania sportu. Do pełnej aktywności będzie można wrócić, jak tylko ustąpi obrzęk. W razie wątpliwości można skontaktować się ze specjalistami z naszej kliniki, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania. Dodatkowo, tydzień po zabiegu odbywa się pierwsza wizyta kontrolna. Następna ma miejsce po trzech miesiącach od wykonania plastyki brzucha.
Chcesz skorzystać z zabiegu plastyki brzucha w naszej klinice? Skontaktuj się z nami.