Usunięcie endoprotez

wymiana implantow
Ponad 13% kobiet poddających się operacji wszczepienia endoprotez, decyduje się na ich usunięcie. Wyniki wykazują, że zwykle następuje to w ciągu roku od wykonania operacji, przyczyny tych decyzji mogą być różne, od zaburzeń zdrowotnych po niezadowolenie z uzyskanego efektu.

Jakie są przyczyny usunięcia endoprotezy?

  • Najczęstszą przyczynę stanowi niespełnienie oczekiwań pacjentki. Często panie decydujące się na powiększenie piersi nie są do końca na to przygotowane  psychicznie lub brakuje im świadomości, z czym wiąże się taka operacja. Implant to wciąż ciało obce dla organizmu.
  • Zdarza się też, że dochodzi do odkształcenia lub mechanicznego uszkodzenia implantu w takiej sytuacji należy jak najszybciej go usunąć, gdyż może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentki.
  • Usunięcie implantu jest również konieczne, gdy pojawia się zmiana chorobowa lub jej podejrzenie. Najczęstszymi chorobami zmuszającymi kobiety do usunięcia endoprotezy są: rak, przykurcz torebki łącznotkankowej lub rozwijające się zakażenie.
  • Rzadko występującym powodem jest odrzucenie implantu przez organizm oraz powikłania pozabiegowe, jeśli pierś staje się twarda, bolesna i wygląda nienaturalnie, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Jak wygląda zabieg usunięcia endoprotezy?

Usunięcie implantu przebiega podczas jednego zabiegu, w którym lekarz wykonuje nacięcie piersi w jej spodniej części. Dzięki takiemu rozwiązaniu blizny są praktycznie niewidoczne. Jeśli operacja nie obejmuje usuwania torebki łącznotkankowej, która uformowała się wokół implantu, zabieg trwa od 30 do 60 min. Zwykle powrót do normalnej aktywności następuje szybko – już po kilku dniach, a do pełnej sprawności – w ciągu 2-3 tygodni.

Czego można się spodziewać po zabiegu usunięcia endoprotezy?

Jeśli zabiegowi usunięcia implantów towarzyszy ich wymiana, pacjentka nie powinna odczuwać żadnych skutków ubocznych, jeśli natomiast usunięcie jest całkowite, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowy zabieg  podniesienia naturalnych piersi, który przywróci  biust do formy sprzed zabiegu.