Rekonstrukcja piersi


Co 14. Polka dotknięta została rakiem piersi, który zwykle przyjmuje formę nowotworu złośliwego. Obecnie najczęściej stosowaną metodą leczenia tej choroby jest mastektomia pełna lub częściowa, czyli usunięcie części tkanki dotkniętej zmianami chorobowymi.
Na szczęście nowoczesna technika pozwala na rekonstrukcję utraconych tkanek i uzyskanie wymarzonego wyglądu.

Opóźniona rekonstrukcja piersi

Operacja rekonstrukcji piersi może być wykonana już w czasie mastektomii, jednak znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest rekonstrukcja opóźniona. Tego typu operacje wykonać można po upływie 6 miesięcy od mastektomii. Pozwala to kobiecie spokojnie przejść rekonwalescencję i wzmocnić organizm. To rozwiązanie pozwala też podjąć bardziej przemyślane decyzje o sposobie przeprowadzenia rekonstrukcji.

Lepsza proteza czy tkanka własna?

Zależnie od potrzeb pacjentki rekonstrukcja piersi wykonana może zostać za pomocą protezy silikonowej umieszczanej pod skórą lub mięśniem piersiowym. Wprowadzenie ekspandera może przebiegać na dwa sposoby:

  • jednoetapowa rekonstrukcja piersi
    To najnowsza metoda pozwalająca na rekonstrukcję jednoczasową oraz odroczoną.
    Ekspander umieszczany jest w piersi podczas zabiegu mastektomii, w ciągu następnych tygodni/miesięcy przez mały przewód urządzenie wypełniane jest solą fizjologiczną. Gdy proteza osiągnie oczekiwane kształty, przewód zostaje odczepiony.
  • dwuetapowa rekonstrukcja piersi
    W tej metodzie, po osiągnięciu przez ekspander oczekiwanych rozmiarów, wykonywana jest druga operacja, podczas której zostaje on usunięty i zastąpiony protezą właściwą.

Innym rozwiązaniem jest rekonstrukcja z wykorzystaniem tkanki własnej pacjentki, która pobierana jest w postaci płatów z innych okolic ciała. Zwykle stosuje się płat z mięśnia prostego brzucha (TRAM), który w większości składa się z tkanki tłuszczowej, co pozwala na odtworzenie nawet sporych rozmiarów biustu. W przypadku piersi o niewielkich rozmiarach stosuje się głównie  płat z mięśnia najszerszego grzbietu (LD). Zdarzają się także rekonstrukcje z wykorzystaniem płatów pośladkowych (SGAP), jednak nie są one zbyt popularne ze względów estetycznych.

Zalecenia pozabiegowe

Podczas okresu rekonwalescencji zabronione jest przeciążanie rąk i klatki piersiowej, w tym noszenie zakupów czy prace domowe. Gdy blizny pooperacyjne się wygoją, pacjentka może powrócić do codziennej aktywności. Panie, które zdecydowały się na implanty, muszą uważać na wszelkie urazy mechaniczne, jednak nie ma potrzeby unikać basenów, plaży czy kosmetyków do ciała.
Bezpośrednio po zabiegu zaleca się noszenie specjalnego biustonosza ortopedycznego.