ZMNIEJSZENIE PIERSI

Zakłada się, że ponad 80% kobiet jest niezadowolonych z wielkości swojego biustu. Podczas gdy jedne panie ubolewają nad jego niedużymi rozmiarami, inne muszą mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami posiadania obfitych piersi. Bóle kręgosłupa, klatki piersiowej, ograniczenie aktywności fizycznej, dyskomfort w wykonywaniu codziennych czynności oraz kompleksy – to tylko kilka następstw nadmiernie rozbudowanego biustu. Właśnie takim kobietom chirurgia plastyczna oferuje zabieg pomniejszenia piersi, a operacja plastyczna okazuje się jedyną formą, która może zniwelować ich dolegliwości zdrowotne i znacznie polepszyć jakość życia. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin. Zdarza się, że zabieg ten łączy się również ze zmniejszeniem brodawek, tak aby były one proporcjonalne do rozmiaru nowych piersi.  

Jest kilka technik zmniejszania piersi, a podczas wizyty konsultacyjnej chirurg dobiera tę najlepszą, możliwą do wykonania. Jego decyzja uzależniona jest od pierwotnego wyglądu i kondycji piersi pacjentki. Najczęściej stosowane techniki cięcia przy tym zabiegu to:

 • cięcie wokoło samej brodawki.
 • cięcie w kształcie klucza – z cięciem wokół otoczki brodawki i pionowym od otoczki do bruzdy pod piersią.
 • cięcie w kształcie odwróconej litery T (wokół sutka, pionowo w dół i w zagłębieniu pod piersią)
Zabieg redukcji piersi jest procedurą chirurgiczną, podczas której chirurg wykonuje kilka cięć na skórze piersi, których celem jest wycięcie namiaru tkanki tłuszczowej skóry i gruczołu.  Zdarzają się pacjentki, u których zmniejszenie piersi wykonuje się przy pomocy samej liposukcji, czyli usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi. Metoda ta jest możliwa tylko w przypadkach, gdy nie występuje nadmiar wiotkiej skóry i przerost gruczołu piersiowego. Zdarzają się pacjentki, u których redukcję piersi łączy się z wszczepem implantu piersiowego pod gruczoł lub mięsień piersiowy, w celu podniesienia piersi i nadania im lepszego kształtu. Sytuacja taka ma miejsce na życzenie pacjentki lub w wyniku wskazań lekarza. Wiąże się to jednak ze wzrostem ceny zabiegu.

Redukcja piersi niesie za sobą ryzyko i możliwe skutki uboczne takie jak: infekcje, przerost blizny, ból i obrzęk czasowy, trudniejsze gojenie się ran, delikatna asymetria, krwiaki, czasowa zmiana we wrażliwości sutków, zasinienia.

Przewagi konkurencyjne

Poprawa kondycji fizycznej

Pacjentki po zabiegu zmniejszenia piersi, po okresie rekonwalescencji mogą wrócić do aktywności fizycznej, uprawiania ulubionego sportu.

Komfort psychiczny

Bardzo duże piersi, często nadmiernie przyciągają uwagę, wprowadzają w zakłopotanie i kompleksy. Po zabiegu  zaś pacjentka może odzyskać pewność siebie i cieszyć naturalnie wyglądającym biustem, w proporcjonalnym do sylwetki kształcie i rozmiarze.

Życie bez bólu

Redukcja piersi u pacjentek powoduje odciążenie kręgosłupa i klatki piersiowej, a w rezultacie likwiduje ból.

Przygotowanie do zabiegu

Droga Pacjentko, podczas wizyty konsultacyjnej chirurg musi upewnić się, czy Twój stan zdrowia umożliwia przeprowadzenie zabiegu, a także ustalić, jakie są Twoje oczekiwania względem finalnego efektu. Będzie też chciał dowiedzieć się, czy otrzymałaś wszelkie informacje dotyczące ryzyka, które niesie za sobą zabieg, oraz czy wiesz, ile będzie trwał w przybliżeniu okres rekonwalescencji. Lekarz, po dokładnym wymierzeniu parametrów Twoich piersi dobierze odpowiednią technikę cięcia i zadecyduje o zakresie zabiegu.

Lista niezbędnych badań do wykonania zabiegu

 • morfologia,
 • płytki krwi,
 • jonogram
 • układ krzepnięcia (APTT i INR),
 • glukoza
 • HBS-antygen
 • HCV-przeciwciała
 • USG piersi (wynik nie starszy niż sprzed sześciu miesięcy)

Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań w przypadku obciążeń zdrowotnych, które mogłyby stać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Zalecana jest wtedy również konsultacja ze specjalistą i ścisłe przestrzeganie wytycznych lekarza prowadzącego. Prosimy także, by nie odstawiać leków przyjmowanych regularnie (np. w związku z nadciśnieniem, zaburzeniami endokrynologicznymi czy depresją itp.)

Zalecenia szczegółowe:

 1. Pacjent jest zobowiązany do wykonania badań krwi dwa tygodnie przed zabiegiem i dostarczenie ich – albo drogą mailową (recepcja.cmb@gmail.com), albo osobiście do recepcji Centrum Medycznego Bieńkowski.
 2. Dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od używania pochodnych aspiryny tj. acardu, polocardu i tym podobnych leków.
 3. Dzień przed zabiegiem zaleca się dietę lekkostrawną.
 4. Zaleca się też udostępnienie podczas zabiegu paznokcia palca wskazującego bez lakieru, tipsów lub hybrydy.
 5. Wskazane jest też nabycie przez pacjentkę w dniu zabiegu specjalistycznego biustonosza. Jest on dostępny w recepcji kliniki
 6. W dniu zabiegu pacjentka stawia się w klinice w umówionym terminie na czczo. Chirurg raz jeszcze omawia z pacjentką cel zabiegu i sposób jego wykonania oraz analizuje wyniki badań. Anestezjolog przeprowadza wywiad związany ze stanem zdrowia i rodzajem znieczulenia (wskazane jest przyniesienie ze sobą oprócz wyników badań również dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób lub uczuleń).
 7. Pacjentka podpisuje oświadczenie o tym, że nie jadła i nie piła minimum sześć godzin przed zabiegiem, a następnie świadomie składa podpis w stosownym dokumencie (zgoda na zabieg) po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią. Następnie pacjentka udaje się wraz z pielęgniarką do swojego pokoju, z którego zostanie przewieziona na salę operacyjną.

Zalecenia pooperacyjne

 1. Po zabiegu pacjentka zostaje na oddziale pod opieką wykwalifikowanego personelu aż do dnia następnego.
 2. W pierwszej dobie po operacji chirurg przeprowadza kontrolę pooperacyjną i zmienia opatrunek.
 3. Po zabiegu należy nosić specjalny stanik pooperacyjny przez okres około 3-4 tygodni.
 4. W razie potrzeby należy przyjmować zalecone przez chirurga leki przeciwbólowe oraz antybiotyki.
 5. Należy przestrzegać terminów wcześniej zaleconych i ustalonych wizyt kontrolnych.
 6. Przez okres 2-3 tygodni Pacjentka zobowiązana jest ograniczyć wysiłek fizyczny (szczególnie podnoszenie rąk) w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu. Konieczne jest też zapewnienie sobie pomocy w domu i w opiece nad dziećmi.
 7. Powrót do codziennych czynności i wykonywania lekkiej pracy domowej następuje najczęściej po 10-14 dniach od zabiegu.
 8. W ciągu pierwszego miesiąca po operacji należy być ostrożnym podczas współżycia seksualnego.
 9. Okres rekonwalescencji trwa około 14 dni.
 10. Efekty uboczne: czasowe odczucie bólu, opuchnięcia i zasinienie, zwiększona wrażliwość na dotyk. Z czasem dolegliwości znikają.
 11. Dwa tygodnie po operacji można rozpocząć terapię likwidowania blizn przy pomocy specjalistycznych plastrów lub żelu, zaleconych przez chirurga.

Przeciwskazania do operacji

 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca
 • zbyt niska masa ciała
 • infekcja ropna skóry i śluzówek
 • skazy naczyniowe
 • ciężkie zaburzenia funkcji nerek
 • poważne schorzenia wątroby
 • infekcje ogólnoustrojowe
 • złe wyniki badań obowiązkowych zleconych przez chirurga
 • ciąża
 • Przechoroby układowe

Obszary zabiegowe

1
2
3
1

cięcie wokoło samej brodawki

2

cięcie w kształcie klucza – z cięciem wokół otoczki brodawki i pionowym od otoczki do bruzdy pod piersią

3

cięcie w kształcie odwróconej litery T (wokół sutka, pionowo w dół i w zagłębieniu pod piersią)