Plastyka powłok brzucha (abdominoplastyka)

Abdominoplastyka jest zabiegiem korygującym deformacje powłok brzucha. Jest dużym zabiegiem usuwającym nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej oraz korygującym napięcie mięśni ściany brzucha. W wyniku tej operacji uzyskuje się obiektywną poprawę wyglądu całej sylwetki. Jej jedyną pozostałością jest blizna przebiegająca w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Typowo zabieg wymaga pozostania pod obserwacją lekarską w oddziale przez 2 doby. Do zabiegu kwalifikują się kobiety jak i mężczyźni, którzy w obrębie przedniej ściany brzucha posiadają nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry niekorzystnie zmieniający wygląd ich sylwetki. Również kobiety po ciążach pozostawiających liczne rozstępy i zwiotczenie skóry.

Schemat abdominoplastyki

plastykabrzucha

  1. Płat skórno-tłuszczowy jest odseparowywany od ściany brzucha aż do łuków żebrowych.
  2. Chirurg naciąga zbliżając do siebie leżące pod spodem mięśnie i zszywa je. W ten sposób uzyskuje się zwężenie obwodu talii i poprawę napięcia ściany brzucha.
  3. Skóra zostaje ściągnięta w dół, a jej nadmiar usunięty. Jeżeli warunki tego wymagają trzeba również przesunąć pępek.
  4. Po zabiegu brzuch jest napięty i płaski. Blizna, która pozostaje z czasem ulega zanikowi

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle od 2 do 4 godzin. Po zabiegu pacjent jest hospitalizowany 2 doby. W niektórych przypadkach abdominoplastykę łączy się z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej dla uzyskania lepszego efektu. W każdym przypadku konieczność taką ustala się indywidualnie w trakcie konsultacji z lekarzem.

NIE NALEŻ PRZED I PO ZABIEGU ZAŻYWAĆ LEKÓW ZAWIERAJĄCYCH ASPIRYNĘ.

Okres po operacji

Bezpośrednio po operacji zakładany jest ubiór uciskowy, który należy nosić stale przez okres 3 – 4 tygodni w dzień i w nocy. W pierwszej dobie po zabiegu może być odczuwany dyskomfort wymagający podawania leków. W pierwszych kilku dniach po zabiegu może być odczuwany umiarkowany ból w okolicach operowanych. Łagodne środki przeciwbólowe (pyralgina, dafalgan, panadol) są w tym przypadku wystarczająco skuteczne. W ciągu pierwszych 2-3 tygodni po zabiegu operowana okolica będzie obrzęknięta, co może sugerować brak redukcji danego obszaru. W tym czasie należy zachować umiarkowaną aktywność ruchową i nie uprawiać sportu. Kontrola wymagana jest w tydzień i trzy miesiące po zabiegu.

Powikłania

POWAŻNE POWIKŁANIA PO TYCH ZABIEGACH ZDARZAJĄ SIĘ WYJĄTKOWO RZADKO. Większość pacjentów ma niewielkie zasinienia w okolicach operowanych, które ustępują po 2-3 tyg. Bezpośrednio po zabiegu powierzchnia skóry na skutek obrzęku może mieć pewne nierówności, które znikają w miarę ustępowania obrzęku. Tak jak i po innych zabiegach chirurgicznych mogą wystąpić takie powikłania jak krwawienia i infekcje. Tak poważne zagadnienia jak zatory tłuszczowe zdarzają się wyjątkowo rzadko. Ich “rozgłos” jest spowodowany nastawieniem mediów do podawania sensacyjnych wiadomości bez zagłębiania się w istotę zagadnienia. Zatory tłuszczowe występują wielokrotnie częściej po innych zabiegach chirurgicznych i złamaniach kości. Jeśli zdarzy się takie powikłanie to jest ono spowodowane najczęściej złym zakwalifikowaniem pacjenta ( otyłość, choroby układu krążenia, cukrzyca). Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma chirurgii bez możliwości wystąpienia powikłań, zabieg jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż wiele innych zabiegów chirurgicznych.