Leczenie wrastającego paznokcia

wrastajacy paznokiec
Wrastający paznokieć jest częstym schorzeniem, wywołującym dyskomfort lub w późniejszych etapach ból i problemy z chodzeniem. Problem wrastającego paznokcia polega na tym, że róg lub krawędź paznokcia wrastają w miękkie ciało palca. Efektem jest ból, zaczerwienienie, obrzęk i czasami zakażenia. Wrośnięty paznokieć zwykle pojawia się na dużym palcu u nogi, ponieważ paznokieć u dużego palca jest najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę.

Paznokieć zaczyna wrastać najczęściej przez noszenie ciasnego obuwia zwłaszcza ze zwężanymi noskami uciskającymi paznokcie, a także na wysokim obcasie, lub przez nieodpowiednie przycinanie paznokcia (zaokrąglanie zamiast przycinanie na prosto). Wrastający paznokieć może  spowodować rozwój stanu zapalnego lub nawet zakażenia całego palca, który staje się obrzęknięty, bolesny i zaczerwieniony (tzw. ropowica palucha).

Jak leczyć wrastajacy paznokieć?

  • Podnoszenie paznokci – polega na umieszczeniu bawełny, nici dentystyczną lub szyny pod krawędzią paznokcia aby oddzielić paznokcia od skóry. Zmienia to kierunek rośnięcia paznokcia.
  • Zakładanie klamer na powierzchnię paznokcia, które ciągną paznokieć ku górze, co uwypukla go i uniemożliwia dalsze wrastanie.
  • Częściowe usunięcie paznokcia – lekarz może przyciąć na około 2-3 mm boczną krawędź paznokcia lub usuwa wrastającą część paznokcia. Przed rozpoczęciem tej procedury, lekarz może czasowo znieczulić palec.
  • Usuwanie paznokci i tkanki – powoduje odrastanie całkiem nowego paznokcia; zabieg mu bardzo rzadko stosowany.