Ginekologia estetyczna


Ginekologia estetyczna to dział medycyny estetycznej mający na celu poprawienie wyglądu i kondycji zewnętrznych narządów płciowych oraz poprawę funkcji seksualnych. Ginekologia estetyczna nie tylko zwalcza dyskomfort i ból związany z defektami okolic intymnych, ale również poprawia samopoczucie, komfort psychiczny i poczucie własnej wartości. Są to zarówno zabiegi mniej lub bardziej inwazyjne, jednak wszystkie przeprowadzane są w sterylnych warunkach, z największą dokładnością i zapewnieniem Pacjentce bezpieczeństwa. Przygotowania do zabiegu obejmują badania krwi, morfologia krwi oraz pomiar parametrów krzepnięcia, w niektórych przypadkach EKG i RTG klatki piersiowej.

Wskazania do zabiegów

Najczęstszymi wskazaniami do zabiegów ginekologii estetycznej jest nietrzymanie moczu, przerost warg sromowych lub zbyt małe wargi sromowej, niewielki, mało wrażliwy punkt G oraz zbyt luźna pochwa. Przyczyną powstawania deformacji warg sromowych mogą być uwarunkowania genetyczne, porody naturalne, jak również mogą być związane z naturalnym, procesem starzenia się tej okolicy ciała.

Wiodącymi zabiegami z zakresu ginekologii estetycznej są:

  • Labioplastyka – czyli plastyka warg sromowych mniejszych obejmująca zazwyczaj zmniejszenie i zmianę kształtu warg sromowych i pochwy, często u kobiet po porodzie. Labioplastyka zaliczana jest do zabiegów małoinwazyjnych.
  • Powiększenie warg sromowych większych – zwiększenie objętości i modelowanie kształtu zbyt małych warg sromowych większych. Często przy tego typu zabiegów używane jest wypełnienie kwasem hialuronowych. Zabieg ten działa ochronnie na narządy głębiej położone, ogranicza zakażenia, podrażnienia, otarcia.
  • Lifting pochwy – jest to zwężenie i ujędrnienie przedsionka pochwy, który np. na skutek porodu stał się zbyt luźny. Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem specjalnych nici Vaginal Narrower lub laserowo. Lifting pochwy pomaga w przywróceniu satysfakcji z życia intymnego.
  • Powiększanie punktu G – polega na ostrzykiwaniu w znieczuleniu punktu G kwasem hialuronowym, aby zyskać lepsze doznania seksualne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Po jego zakończeniu Pacjentka może w ciągu kilku godzin wrócić do normalnej aktywności, w tym aktywności seksualnej.
  • Liporedukcja – pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego.
  • Obkurczanie pochwy – zabieg wykonywany laserowo u kobiet, które borykają się z problemem rozluźnienia pochwy. Wiązka laserowa obkurcza ścianki pochwy tak, aby powróciły do stanu sprzed porodu.
  • Leczenie wysiłkowego nietrzymanie moczu – jest to fototermiczne, nieablacyjnym obkurczeniu pochwy. Ciepło światła lasera wzmacnia ścianki pochwy oraz obszar ujścia cewki moczowej. Dochodzi do stymulacji włókien kolagenowych śluzówki, obkurczenia tkanki, co daje zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej prawidłowe funkcjonowanie.

Rekonwalescencja i zalecenia pozabiegowe

Rekonwalescencja po zabiegach ginekologii estetycznej trwa w zależności od zabiegu od kilku godzin do 6 tygodni. Po zabiegu może wystąpić obrzęk lub opuchlizna. Zaleca się unikanie przebywania w pozycji siedzącej oraz ćwiczeń fizycznych przez ok. 2 tygodnie. Przy bardziej inwazyjnych zabiegach powinno się również unikać noszenia obcisłej bielizny oraz stosowania tamponów. Do aktywności seksualnej można wrócić po 4-6 tygodniach od zabiegu.