ORTOPEDIA

- Artroskopia stawu kolanowego
- Zespół cięśni kanału nadgarstka
- Choroba Dupuytrena - przykurcze ręki
- Haluksy

Artroskopia stawu kolanowego
Etymologia artroskopii
Współczesna ortopedia zdecydowaną większość operacji wewnątrz stawów (kolano, staw skokowy, bark, łokieć, stawy nadgarstka) wykonywana jest metodą zwaną artroskopia. Nazwa pochodzi z połączenia dwóch wyrazów greckich: "arthros" - staw, i "skope" - oglądać.
W celu dokonania oceny stawu, ortopeda wykonuje niewielkie nacięcia skóry (zwykle 2-3 dł.1cm)dla wprowadzenia optyki z oświetleniem i specjalnych instrumentów którymi wykonuje się operację wewnątrz stawu. Całość zabiegu oglądana jest przez lekarza operującego na monitorze telewizyjnym w znacznym powiększeniu.
Dawniej artroskopia pełniła przede wszystkim rolę diagnostyczną. Obecnie mamy do dyspozycji wiele technik obrazowych które pozwalają lekarzowi postawić rozpoznanie przed zabiegiem, a artroskopia jest badaniem końcowym ostatecznie sprawdzającym wcześniejszą diagnozę i pozwala na jednoczesne leczenie schorzenia. n.p. naprawa powierzchni chrzęstnej, wycięcie lub zeszycia uszkodzonej łąkotki lub lub rekonstrukcji więzadła krzyżowego oraz wycięcia błony maziowej u chorych cierpiących na np. reumatoidalne zapalenie stawów. Czas trwania takiego zabiegu 30min-1h
Przewaga artroskopii w porównaniu z tradycyjnymi technikami operacyjnymi jest niepodważalna oto niektóre z nich:
- możliwość oceny całego stawu ? w tym badanie czynnościowe czyli ?w ruchu?
- większa dokładność operacji ponieważ obraz oglądany przez operatora jest powiększony
- mniejsza inwazyjność, znikome krwawienie.
- mniejsza bolesność
- krótszy czas pobytu w szpitalu
- krótsza rehabilitacja i powrót do pracy oraz sportu
- efekt estetyczny - niewielkie blizny na skórze
Wskazania do wykonania artroskopii
- Urazy stawów
- Niestabilności stawów
- Złamania śródstawowe
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
- Infekcja stawu
- Dna moczanowa
- Zmiany zwyrodnieniowe
- Zmiany przeciążeniowe
- Jałowe martwice
- Deformacje stawów w przebiegu wad wrodzonych
- Deformacje nabyte
- Obecność ciał obcych lub wolnych w stawie
- Diagnostyka
Najczęściej występującymi powikłaniami mogą być:
- krwiak stawu
- wysięk w stawie
- bardzo rzadko może dochodzić do ropnego zapalenia stawu
- powikłania związane ze znieczuleniem (np.zespół popunkcyjny)
Powikłania po zabiegu.
Artroskopia jest zabiegiem bezpiecznym dla chorego (czyli z niewielką liczbą powikłań) . Dodatkowo odpowiednio przygotowując się do zabiegu można do powikłań nie dopuścić, lub znacznie zmniejszyć zagrożenie. Chorzy przed zabiegiem muszą poddać się badaniu stomatologicznemu i wyleczyć uzębienie (zły stan uzębienia doprowadza często do powstania tzw. ognisk siejących, co przy niesprzyjających warunkach może być przyczyną wysięków do stawu lub nawet ropnego zapalenia). Pewne zwiększenia ryzyka wystąpienia różnych komplikacji dotyczy chorych otyłych, cukrzyków, osób palących papierosy. Zatem choćby częściowa redukcja masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, troska o właściwe wyrównanie cukrzycy zwiększają szanse na wolny od komplikacji przebieg leczenia.
Kwestią bardzo istotną jest również golenie włosów w miejscu przyszłej operacji. Powinno być ono wykonane bezpośrednio przed zabiegiem przez personel pielęgniarski. Golenie w domu zwiększa ryzyko zakażenia rany.
Przed zabiegiem ważna jest rozmowa z operującym lekarzem który wyjaśni choremu wszystkie możliwości leczenia i dobierze indywidualnie sposób leczenia dla konkretnego chorego.
Kontrola po zabiegu:
Rutynowa kontrola odbywa się w 10-14 dobie po zabiegu i jest zwykle łączona z usunięciem szwów. Do czasu kontroli jeżeli są wskazania chorzy chodzą o kulach.
Jakie mogą występować niepokojące objawy po zabiegu?
Objawy takie jak obrzęk stawu lub całej kończyny, lub podwyższona temperatura, mogą być niepokojące i w tych sytuacjach chory powinien skontaktować się z lekarzem. Ból po artroskopii zwykle daje się kontrolować lekami i może występować przez pierwsze 1-3 dni.
Pobyt w szpitalu
Długość leczenia szpitalnego to zwykle 1 doba (zabieg w dniu przyjęcia i wypis w następnym dniu)
Hospitalizacja
Przyjęcie pacjenta na Oddział Zabiegowy następuje najczęściej w dniu zabiegu, o ustalonej wcześniej godzinie.
Wcześniej należy przygotować wyniki badań diagnostycznych ( badania laboratoryjne, rtg, usg itd.)

Haluksy
Jedną z najczęściej występujących deformacji w obrębie narządu ruchu, uznawaną za chorobę cywilizacyjną, jest paluch koślawy, tzw. halux, czyli nieprawidłowe ustawienie I palca stopy. Powstaje ono na skutek przewlekłego działania czynników zewnętrznych,np. wysokie obcasy,zbyt ciasne obuwie oraz predyspozycji genetycznych. Konsekwencją tego typu zniekształcenia są przewlekłe dolegliwości bólowe utrudniające stanie i chodzenie, a deformacja nieleczona może prowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów kończyn dolnych, szczególnie kolanowych i biodrowych.
W Centrum Chirurgii Plastycznej wykonuje się zabiegi korekcji paluchów koślawych nowoczesną metodą utrwalającą prawidłowe ustawienie palucha, z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów zespalających oraz bezgipsowym prowadzeniem po zabiegu operacyjnym.
Leczeniu operacyjnemu poddaje się również inne zniekształcenia stóp często towarzyszące koślawości palucha w postaci:

- palców młoteczkowatych,
- paluchów sztywniejących,
- metatersalgii Mortona.


Przebieg leczenia:
Pacjentka zgłaszająca się z dolegliwościami w obrębie stopy jest konsultowana przez specjalistę ortopedę, informowana o zakresie zabiegu oraz całościowym postępowaniu.
Następnie, w recepcji, ustala się termin zabiegu, wycenę, przekazuje dodatkowe informacje o przygotowaniu do zabiegu operacyjnego (rodzaj niezbędnych badań, postępowanie logistyczne itp.)
W określonym terminie pacjentka przychodzi do Centrum z wymaganymi badaniami, na czczo (minimum 8 godzin bez posiłku i minimum 6 godzin bez picia).
Przeprowadzony zostaje zabieg operacyjny, po kilkunastu godzinach można już się poruszać przy pomocy kul i z użyciem specjalnego obuwia, wykonywany jest opatrunek i wypis do domu z indywidualnymi zaleceniami, ustalany jest również termin wizyty kontrolnej.
Po 2 tyg. usuwane są szwy, ok. 5-6 tygodni , do czasu zrostu I kości śródstopia, można chodzić w specjalnym obuwiu.
Zastosowana nowoczesna metoda korekcji palucha koślawego:
1. przywraca prawidłową funkcję podpórczą I kości śródstopia,
2. utrwala uzyskany efekt kosmetyczny,
3. nie wymaga stosowania unieruchomienia gipsowego,
4. umożliwia zniesienie innych komponentów deformacji.

Centrum Chirurgiczne - Chirurgia Plastyczna Bieńkowski Spółka z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy
adres: ulica Drawska 1, 85-701 Bydgoszcz;
dane rejestrowe: Sąd Rejonowy w Bydgoszczy XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego;
KRS 0000154822;
NIP 554-25-26-422;
kapitał zakładowy: 50.000,- zł;

Wpłaty tylko i wyłącznie ZALICZEK na zabiegi prosimy o wpłacanie na nr konta: Bank BGŻ 55 2030 0045 1110 0000 0140 1250

Na numer konta prosimy wpłacać zapłaty ZA ZABIEGI (nie wpłacać zaliczek) lub faktury: Bank BGŻ 67 2030 0045 1110 0000 0047 1580

INFORMACJA DODATKOWA
Ustalenie terminu zabiegu wiąże się z wpłatą kwoty gwarancyjnej w wysokości 10% wartości zabiegu. Rezerwacja terminu może zostać anulowana telefonicznie lub bezpośrednio w Klinice powołując się na numer dowodu wpłaty. Anulowanie rezerwacji na mniej niż 72 godziny przed terminem zabiegu i nie zgłoszenie się w terminie zabiegu, powoduje obciążenie w postaci przepadnięcia kwoty gwarancyjnej. W przypadku anulowania rezerwacji na 72 godziny lub więcej przed uzgodnionym terminem zabiegu Centrum zwraca kwotę pobraną jako gwarancję rezerwacji na rachunek bankowy wskazany przez Klienta lub dokonuje wypłaty gotówką po okazaniu dowodu wpłaty.

Istnieje możliwość opłacania zabiegów w ratach.

SSNTANDER
MakNet