Pomniejszanie piersi

lipotransfer

Zakłada się, że ponad 80% kobiet jest niezadowolonych z wielkości swojego biustu. Podczas gdy jedne panie ubolewają nad jego niedużymi rozmiarami, inne muszą mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami posiadania obfitych piersi. Bóle kręgosłupa, klatki piersiowej, ograniczenie aktywności fizycznej oraz kompleksy, to tylko kilka następstw nadmiernie rozbudowanego biustu. Właśnie takim kobietom chirurgia plastyczna oferuje zabieg pomniejszenia piersi.

Na czym polega zabieg pomniejszania piersi?

Pomniejszenie piersi może być wykonywane na różne sposoby w zależności od stanu biustu pacjentki. Jeśli problemem to jedynie nadmiernie nagromadzona tkanka tłuszczowa, wystarczy jedynie liposukcja. Jeśli zaś problemom nadmiernie nagromadzonej tkanki towarzyszy obwisła skóra, możliwe jest wykonanie liposukcji połączonej z plastyką skóry. Najczęściej spotykaną formą operacji jest jednak wycięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej oraz gruczołu.

Schemat zabiegu

Zwykle lekarze wykonują nacięcie według jednego z trzech schematów:

  • okrągłe wokół otoczki brodawki,
  • w kształcie klucza (lub też rakiety do tenisa) – cięcie wokół otoczki i pionowe od otoczki do bruzdy pod piersią,
  • w kształcie odwróconego T (kotwicy) – cięcie wokół otoczki i pionowe od otoczki do bruzdy pod piersią oraz poziome wzdłuż bruzdy pod piersią.

Podczas zabiegu tkanka tłuszczowa zostaje zredukowana, a piersi podniesione. Cała operacja trwa zwykle od 2 do 4 godzin.

pomniejszanie piersi2

Zalecenia pozabiegowe

Zabieg przebiega szybko,a  jego efekty widać po kilku tygodniach, a w niektórych przypadkach – miesiącach. Przez pierwsze 6 tygodni po operacji zaleca się noszenie specjalnego leczniczego biustonosza, ograniczenie wysiłku fizycznego (w tym również prac domowych), rezygnację z sauny oraz solarium.

Możliwe komplikacje pooperacyjne

Decyzja o wykonaniu tego typu zabiegu powinna być bardzo dobrze przemyślana, kobieta podejmująca się zmniejszenia piersi musi liczyć się z faktem, iż uniemożliwia jej to w przyszłości karmienie piersią, a także z potencjalnym ryzykiem:

  • wystąpienia blizn, obrzęków i krwiaków,
  • nieregularności w zarysie konturu piersi,
  • asymetrii piersi,
  • niewielkiej martwicy skóry na pograniczu cięć pionowego i poziomego,
  • zmiany we wrażliwości sutków i piersi,
  • zmiany w kolorze skóry.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem należy wykonać badania potwierdzające dobry stan zdrowia.
Na 2-4 tygodnie przed zabiegiem wskazane jest ograniczenie palenia papierosów, a także zażywania aspiryny i jej pochodnych oraz ziołowych suplementów diety mających wpływ na krzepliwość krwi.

Efekty

pomniejszanie piersi3