Korekta uszu


Odstające uszu to deformacja dotykająca ponad 5% całej populacji świata. Chociaż nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, bardzo często staje się źródłem kompleksów i złego samopoczucia. Głównie zabiegowi korekcji uszu (zwanemu również otoplastyką) poddaje się dzieci w wieku szkolnym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by operacje wykonać również u osoby dorosłej.

Jakie zaburzenia leczymy?

  • odstające uszy– jak już wspomnieliśmy jest to najczęściej występująca wada estetyczna będąca cechą wrodzoną,
  • mikrocja – wada polegająca na nie wykształceniu lub braku niektórych struktur ucha,
  • anocja – to wrodzona wada polegająca na braku małżowiny usznej,
  • malformacje uszu po urazach– wszelkie deformacje i wady powstałe podczas urazów czaszki.

Jak wygląda zabieg korekcji uszu?

Operacja uszu umożliwia zmianę położenia, wielkości i kształtu uszu. Procedura zabiegu polega na wykonaniu nacięcia w tylnej części ucha, dzięki któremu lekarz ma łatwy dostęp do chrząstki usznej. Gdy lekarz zakończy modelowanie, zaszywa nacięcie, po którym pozostaje praktycznie niezauważalna blizna. Cały zabieg nie trwa dłużej niż 1,5 godziny i zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, jednak możliwe jest podanie znieczulenia ogólnego, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Postępowanie pooperacyjne

Bezpośrednio po zabiegu lekarz zabezpiecza uszy opatrunkiem z antybiotykiem i bandażem elastycznym. Przez pierwsze kilka godzin pacjent może odczuwać mdłości. Po opuszczeniu kliniki należy unikać skrajnych warunków atmosferycznych, przebywania w przeciągu oraz nadmiernego nasłonecznienia.

Przygotowanie do zabiegu

Każda osoba pragnąca skorzystać z zabiegu korekcji uszu musi posiadać dobry stan zdrowia udokumentowany zalecanymi przez lekarza badaniami. Przed zabiegiem zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu i przyjmowania leków rozrzedzających krew.